TO JEST WYRÓB MEDYCZNY.
UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.

MILITARNA ORTEZA SZKIELETOWA NA GOLEŃ I UDO Z REGULACJĄ ZAKRESU RUCHOMOŚCI I ZEGARAMI ANATOMICZNYMI

Spadochroniarstwo militarne

Uszkodzenie kolana u spadochroniarzy

Spadochroniarstwo militarne na dużą skalę rozpoczęło się w 1940 roku. Pierwsze oficjalne zawody światowe w tej dziedzinie miały miejsce w 1951 roku i od tego momentu spadochroniarstwo uważane jest za dyscyplinę sportową. Jest ono jedną z najbardziej wymagających fizycznie i psychicznie dyscyplin, która znacząco obciąża organizm.

Na spadochroniarza działają znaczące siły podczas lądowania:

Działanie grawitacji, jako siły oddolnej, i nagłe uderzenie o ziemię, powoduje duże obciążenie stawów kończyny dolnej i kręgosłupa. W ogólnym zestawieniu obciążeń, to właśnie kończyny dolne i kręgosłup przejmują największe siły, dlatego są najbardziej narażone na urazy.

Wiatr, jako siła działająca bocznie, powoduje nieprawidłowe ustawienie nóg w trakcie lądowania, co może wiązać się z uszkodzeniem bądź zerwaniem więzadeł pobocznych (MCL, LCL) oraz więzadła przedniego kolana (ACL).

Ponadto, drgania występujące w trakcie lądowania, mają znaczący wpływ na rotacyjne ustawienie spadochroniarza, co często kończy się poważnymi urazami w obrębie kończyn dolnych i kręgosłupa.

Biomechanika lądowania spadochroniarza:

Biomechanika lądowania spadochroniarza:

 

Badania wskazują, że na 1000 skoków spadochroniarskichaż 20 kończy się poważnym urazem.

Do najczęstszych urazów wśród spadochroniarzy zaliczamy kontuzje i skręcenia stawów kolanowych. Najczęstszym uszkodzeniem kolana jest naderwanie bądź zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) oraz więzadeł pobocznych (MCL i LCL). Ogromne obciążenia, obejmujące staw, prowadzą do poważnych zmian zwyrodnieniowych, w tym osteoartrozy (OA). Poważne urazy kolana potrafią unieruchomić zawodowego żołnierza nawet na okres 40 tygodni. Tak długi okres rekonwalescencji i rehabilitacji powoduje trwałe zmniejszenie sprawności żołnierza i utrudnia powrót do pracy zawodowej.

REH4MAT, jako jedyna firma ortopedyczna w Polsce, otrzymała kod NCAGE: 2315H, który upoważnia ją do zaopatrywania wojsk NATO w swoje wyroby!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, wykonaliśmy naszą niezawodną ortezę kolana ATOM/2RA w wersji militarnej.

Orteza powstała z myślą o wszystkich osobach aktywnych, a także zawodowych żołnierzach, którzy pragną poprawić funkcjonalność swoich stawów kolanowych i zabezpieczyć je przed niebezpieczną kontuzją.

Charakterystyka produktu

ATOM/2RA 4ARMY

Orteza kolana ATOM/2RA należy do grupy 4Army. Orteza, wykonana w wersji militarnej, posiada innowacyjne rozwiązania, pozwalające na stosowanie jej nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach!

Poprzez szereg technologicznych rozwiązań, orteza doskonale sprawdza się w zabezpieczeniu kolana w trakcie lotu spadochroniarskiego, którego wykonanie należy do jednych z najbardziej anatomicznie obciążających aktywności fizycznych.

Orteza ATOM/2RA 4Army stawia opór siłom działającym na koślawe lub szpotawe kolano, a także niweluje negatywny efekt przedniej translacji piszczeli (efekt szuflady).

efekt szuflady

Jest to orteza czteropunktowa, wykonana z wysokiej jakości stopu aluminium, pokrytego na gorąco farbą proszkową. W ortezie zamontowano dwa anatomiczne zegary 2RA, które pozwalają na regulację zakresu ruchomości stawu.

System 4 punktów podparcia

System 4 punktów podparcia jest dynamicznym, najskuteczniejszym ze znanych, systemem zaopatrzenia stawu kolanowego.

System 4 punktów podparcia jest dynamicznym, najskuteczniejszym ze znanych, systemem zaopatrzenia stawu kolanowego.

System ten został opracowany w celu redukcji napięcia i ochrony kolana.
ortezie ATOM/2RA4Army rozkłada się on następująco:
1-punkt przyłożony jest na przedniej stronie uda poprzez mocną aluminiową ramę.
2-punkt znajduje się na tylnej stronie łydki i oddziałuje na kończynę poprzez ramę.
3-punkt to taśma nadkolanowa zamocowana na tylnej stronie uda.
4-punkt to taśma mocująca na przedniej stronie podudzia, która wytwarza tzw. wstępne obciążenie (preload)
na guzowatość kości piszczelowej (tuberositas tibiae) przesuwając kość piszczelową nieco do tyłu,
co w efekcie daję zmniejszenie napięcia ACL.

Warte podkreślenia jest słowo “zmniejszenie” – a nie całkowicie redukuje, co wiąże się z korzystnym wpływem małych fizjologicznych napięć na gojące się więzadło krzyżowe. Badania z wszczepionym do więzadła urządzeniem pomiarowym wykazały znaczne zmniejszenie napięcia więzadła i to zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej, w porównaniu do kolana nie zaopatrzonego w aparat czteropunktowy.

Skuteczność tego typu aparatów jest niezaprzeczalna. Chronią one staw kolanowy przed uszkodzeniem podczas aktywności codziennej i sportowej. Przed operacją minimalizuje się w ten sposób ryzyko dodatkowych uszkodzeń tkanek miękkich, a po zabiegu otrzymujemy zabezpieczenie przeszczepu na cały okres jego remodelingu/przebudowy (ok.12-18 miesięcy). W trakcie rehabilitacji 4-punktowa stabilizacja pozwala na bardziej „agresywne leczenie” chroniąc więzadło wraz z osłabionym miejscem jego wszczepienia.

Badania kliniczne wskazują, że ortezy z systemem 4 punktów podparcia 4P pomagają chronić ACL przed rozciągnięciem. Zarówno podczas obciążania jak i nieobciążania nogi, aparaty z systemem 4P znacząco zmniejszały napięcie ACL jako kontrreakcja w stosunku do sił skierowanych ku przodowi. Dla przykładu: w sytuacji obciążenia aparat systematycznie redukował napięcie więzadła krzyżowego przedniego o 50%.

Największymi zaletami ortez ortopedycznych z technologią 4P jest to że:
1. zmniejszają one napięcie ACL, co jest szczególnie ważne w czasie rehabilitacji podczas remodelowania się przeszczepu,
2. skracają one czas przebywania stawu w pozycji submaksymalnego wyprostu lub w tzw. pozycji „niebezpiecznej”,
3. zwiększają siłę nacisku na piszczel ku tyłowi, aby zapobiec jej przedniemu przesunięciu,
4. eliminują szok wyprostny odczuwany przez pacjenta w ostatniej fazie wyprostu kolana, w 100% zapobiegają zerwaniu więzadeł ACL.

Właściwości redukujące napięcia ACL naszych ortez z technologią 4P, są istotne w procesie rehabilitacji oraz całego okresu remodeling, czyli naturalnej przebudowy przeszczepu ACL. Poprzez stosowanie ortez
systemem 4-punktowym uzyskujemy też zdecydowaną redukcję potencjalnego luzu przeszczepu, szczególnie w przypadkach intensywnej rehabilitacji i treningu.

Konstrukcja ortezy ATOM/2RA 4Army

1. Dodatkowo wzmocniona rama ortezy została wykonana z lekkiego aluminium 6061 T6 mającego zastosowanie w lotnictwie, gwarantuje to najlepszą stabilizację wśród ortez dostępnych na rynku. W celu lepszego zabezpieczenia ortezy przed wilgocią, rama została pokryta na gorąco trwałą powłoką proszkową, co powoduje, iż orteza jest obojętna na działanie wody oraz potu pacjenta.

ATOM/2RA 4ARMY

2. Wewnętrzna miękka wyściółka ramy została wykonana z ACTIVE 3D, posiadającej doskonałe właściwości tłumiące i wodoodporne.

ATOM/2RA 4ARMY

3. W ortezie zamontowano pięć pasów stabilizujących, wyposażonych w poduszki antymigracyjne z silikonem, stanowiące dodatkowe wsparcie i zapobiegające przesuwaniu się ortezy na kończynie. 

ATOM/2RA 4ARMY

Active3D™ to termoformowany surowiec wykonany ze specjalnego spienionego materiału o strukturze zamknięto-komórkowej. Materiał ten doskonale odciąża od ciała takie elementy, jak szyny, stalki i fiszbiny ortopedyczne, jest wodoodporny, nie wchłania potu i jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Ze względu na te właściwości doskonale nadaje się do konstruowania specjalistycznych ortez ortopedycznych. Surowiec może posiadać różnego typu okładziny zewnętrzne, z okładzinami o funkcjach samoszczepnych łącznie. Posiada właściwości termoformowania, dzięki czemu można mu nadać kształty i funkcjonalność niezbędną do wykonania danego typu ortezy.

Wodoodporna

Nasza orteza kolana ATOM/2RA 4Army została poddana testom na szkodliwe działanie słonej wody i zdała je wzorowo!

Dzięki temu, naszą militarną ortezę możesz swobodnie stosować nawet
w najbardziej ekstremalnych warunkach!

Przeznaczenie ortezy ATOM/2RA 4Army

  • Umiarkowana lub ciężka niestabilność ACL, PCL, MCL i LCL,
  • Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadeł ACL lub PCL,
  • Urazy kombinowane ACL/PCL,
  • Przeprost stawu kolanowego,

Orteza ATOM/2RA 4Army stanowi najmocniejsze przeciwdziałanie dla sił powodujących szpotawość i koślawość kolana.

Ortezy z Systemem 4P stanowią niezaprzeczalnie bardzo mocną ochronę więzadeł stawu kolanowego. Przeznaczone są w szczególności dla osób aktywnych zawodowo o podwyższonym ryzyku urazów więzadła ACL, MCL i LCL. Zapewniają maksymalne poczucie bezpieczeństwa i najpewniejszą ochronę kolana!

Tabela rozmiarowa

Rozmiar (A) Obwód uda 15 cm powyżej środka rzepki (B) Obwód łydki 15 cm poniżej środka rzepki Sposób dokonywania pomiaru
XS 36 – 40 cm 26 – 30 cm Sposób dokonywania pomiaru
S 40 – 44 cm 30 – 34 cm
M 44 – 48 cm 34 – 38 cm
L 48 – 52 cm 38 – 42 cm
XL 52 – 56 cm 42 – 46 cm

Występuje jako prawy / lewy.

Całkowita długość ortezy:
S – XL: 38 cm

Wyrób występuje jako prawy / lewy.

Galeria

ATOM/2RA 4ARMYATOM/2RA 4ARMYATOM/2RA 4ARMY

Wyposażenie dodatkowe

RW-POWERFIT

Rękaw ochronny RW-POWERFIT

ELEMENTY ZAMIENNE

– komplet osłon 3D
– komplet osłon 3D i pasków obwodowych

DO POBRANIA

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY.
UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.

CE MD Wyrób Medyczny klasy I zgodny z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017r. w sprawie wyrobów medycznych.

PRODUCENT / PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: REH4MAT Sp. z o.o.